Сила негативного впливу, який чинять медіа на стан українців, зросла, — науковці

Про переживання через повідомлення в медіа та рівні психологічного дистресу ідеться у матеріалі д.соц.н. Сергія Дембіцького “Медіа стресори та психологічне самопочуття населення України”, підготовленого для Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення та оприлюдненого на сайту Інституту соціології НАН України.

Науковці говорять, що за рік відбулися відчутні зміни в показниках психологічного дистресу населення України .

2023 рік

У жовтні 2023 року нормальний рівень психологічного дистресу продемонстрували 68,8% опитаних, підвищений – 20,9%, а високий – 10,3%.

Ці значення майже не відрізнялися від показників 2020 року, що були отримані тоді під час чергової хвилі коронавірусу у жовтні. Отже, враховуючи відомий негативний контекст війни, показники 2023 року були в цілому на прийнятному рівні.

2024 рік

У листопаді 2024 показники психологічного дистресу суттєво погіршилися: його нормальний рівень притаманний лише для 40,9% опитаних, підвищений – для 32,0%, високий – для 27,1%.

“Таким чином, слід зробити висновок про те, що на даний момент більша половина опитаних знаходиться за межею норми за таким показником як руйнівний психологічний стрес”, – говорять дослідники.

Медіа стає більш актуальним чинником впливу

Якщо розглядати лише вплив переживань через почуте і побачене в медіа, можна побачити не лише це загальне погіршення психологічної ситуації:

  • минулого року ті, хто відповіли, що їм важко сказати, чи є актуальним для них негативний вплив медіа, за своїми показниками психологічного дистресу були ближчими до тих, для кого медіа не були актуальним чинником.
  • в цьому ж році невизначена група вже є значно ближчою до більшості у цьому питанні – тих, хто говорить про актуальність такого впливу.

Дослідники дійшли висновку, що  якщо у минулому році більшість існувала у просторі негативних інформаційних повідомлень, але зберігала переважно нормальний рівень психологічного дистресу, то зараз за такого ж негативного інформаційного фону вже меншість характеризується нормальними показниками. Більш того, сила негативного впливу, який чинять медіа, зросла.

Науковці зауважують, що такі стресори  як проблеми зі здоров’ям близьких, вимушена розлука з близькими, значні фінансові або матеріальні втрати, травматичні спогади, виконання робочих обов’язків в небезпечних умовах, конфлікти з іншими людьми та необхідність робити складні вчинки, які особисто не схвалюєш також мають сильний вплив на людину.

До слова, де у Києві безкоштовно відвідати психолога та сходити на цікаві майстер-класи.